MAKALELER

Gâvur Mahallesi

Aras Yayıncılık
02.04.2023

Ölümünün birinci yılında, Mıgırdiç Margosyan’ı, çok sevilen kitabına adını da veren "Gâvur Mahallesi" öyküsüyle anıyoruz.

Kış günüydü. Kar, Diyarbakır’ın daracık küçelerini iyice örtmüş, her tarafta derebeyliğini sürdürüyordu. Aziz Sarkis’in ak sakalı gibi yol boyunca uzanıyor, sonra kilisenin avlusundan merdivenleri tırmanarak yüksekteki çan kulesinin tepesinden şehri kutsayan haçı kucaklayıp öpüyordu.

 

Uso kilisenin zangoçuydu. Deli Uso da derlerdi. Aslında…

Yılın Yayınevi Aras Yayıncılık

Aras Yayıncılık
25.01.2019

Dünya Gazetesi Kitap Dergisi’nin 26. kez verdiği Yılın En İyileri Ödülü’ne yayınevi dalında bu yıl Aras Yayıncılık layık görüldü. 24 Ocak akşamı gazetenin Bağcılar’daki merkezinde verilen ödülü yayınevinin yayın yönetmeni Rober Koptaş aldı.

Başar Başarır, Doğan Hızlan, Faruk Şüyün, Yekta Kopan ve Dünya Temsilcisi’nden oluşan seçici kurul, 1993’ten bu yana verilen Dünya Kitap Ödülleri’ne yayınevi dalında Aras Yayıncılık’ı…

Yeni Yıla Özel Kampanya

Aras Yayıncılık
05.12.2018

Aras Yayıncılık’ın artık gelenek halini alan Yeni Yıl Kampanyası bu yıl da huzurlarınızda! Her yıl olduğu gibi bu yıl da Aralık ayında büyük indirimler ve sürprizler www.arasyayincilik.com’da. Aras’ın Yeni Yıl Kampanyası ile hem kitaplığınızdaki eksikleri tamamlayabilir hem de sevdiklerinize ve kendinize çok değerli yeni yıl hediyeleri alabilirsiniz.

 

Sitemizde ve İstanbul Tünel’deki ofisimizde geçerli olacak indirim oranları yüzde 35’ten başlıyor ve…

Diyarbakır Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu Margosyan

Aras Yayıncılık
02.08.2018

Bu yıl altıncısı düzenlenecek olan Diyarbakır Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu yazarımız Mıgırdiç Margosyan oldu. TÜYAP tarafından Diyarbakır Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan fuar, eserleriyle Diyarbakır’ı anlatan ve kent belleğinin edebiyattaki en önemli taşıyıcılarından biri olan Mıgırdiç Margosyan’a saygısını sunacak.

 

TÜYAP tarafından bir basın açıklamasıyla Onur Konuğu olduğu ilan edilen Mıgırdiç Margosyan bu yıl sekseninci yaşını ve altmışıncı yazarlık yılını…

Bir Osmanlı Kara Mizahı: Amira’nın Kızı

Artun Gebenlioğlu
28.02.2018

Yervant Sırmakeşhanlıyan, namı diğer Yeruhan’ın başyapıtı olarak kabul edilen Amirayin Ağçigı (Amiranın Kızı) çok yakında Türkçede. İlk olarak 1902’de Şaviğ gazetesinde Merjıvadz serı (Karşılıksız Sevgi) adıyla tefrika edilen roman, Osmanlı Ermeni edebiyatının gün yüzüne çıkarmayı umduğumuz nice cevherlerinden biri. Çağdaşları Zola ve Daudet’nin natüralizminden esinlenen ve miadını doldurmuş amiralık müessesenin yozlaşmışlığını Baronyanvari bir hicivle gözler önüne seren Yeruhan’ın bu kült eserinin çevirmeni Tomas Terziyan.…

Suny ve Onun Tarihçilik Anlayışı

Artun Gebenlioğlu
28.02.2018

Mevzu bahis tarih ya da tarihçilik olduğunda, öznellik ve nesnellik daima çatışma halindedir. Tarihi anlatan tarihçi, bizzat tarih tarafından şekillendirilmemiş midir? Bir tarihçinin nasıl davranması gerektiği sorusuna cevap arayan ünlü siyaset bilimcisi Edward Hallett Carr da bu mesele üzerinde epey çalışmış ve bir noktada pozitivist tarih anlayışını ciddi bir sorgulamaya tabi tutmuştur. Ona göre soru sormak ve sordurmak, cevap aramaktan…

Aras İlk Kez Bursa Kitap Fuarı’nda Sonraki Duraksa İzmir

Aras Yayıncılık
27.02.2018

Bu yıl ilk kez Bursa Kitap Fuarı’na katılacak olmanın mutluluğunu okurlarımızla paylaşmak istedik. İstanbul Kitap Fuarı’nın Beyoğlu’nda düzenlendiği yıllardan bu yana katılımcısı olan yayınevimiz, şehir dışı fuarları halkasına Adana ve İzmir’den sonra Bursa’yı da ekliyor. 17-25 Mart tarihleri arasında TÜYAP tarafından düzenlenecek Bursa Kitap Fuarı’nda okurlarla buluşma noktamız 4. Salon 601D olacak.

 

Son birkaç yıldır üretkenliğimizi artırararak sürdürmek için…

2017 Raporu: Neler Yaptık?

Lora Sarı
25.12.2017

Kitaplar, defterler, tamamlanan ve ilk tohumları atılan projeler, fuarlar ve etkinlikler... 2017 yılına dönüp baktığımızda, üretim anlamında hedeflerimizi yakaladığımızı, önceki yıllara nazaran daha çok kitap üretmeyi başardığımızı, sırtımızı belli bir geçmişe, bir tür geleneğe yaslamakla birlikte yüzümüzü yeniliklere dönmeye ne kadar açık olduğumuzu fark ettik.

 

Bunun en güzel örneklerinden biri yılbaşında çıkardığımız Tırçnakir yani “Kuş-yazı” motifli defterler ve bez…

Aras’tan sonbahar bereketi

Lora Sarı
03.11.2017

4-12 Kasım tarihleri arasında kapılarını açacak olan 36. İstanbul Kitap Fuarı’nı, roman, deneme, anı, inceleme ve çocuk gibi farklı türlerde sekiz yeni kitapla karşılıyoruz. Listede Zabel Yesayan, Nancy Kricorian, Hagop Mıntzuri, Şeyhmus Diken gibi tanınmış yazarların eserlerinin yanı sıra, Murat Ataş’tan bir ilk roman ve iki de tarih kitabı bulunuyor.

 

Zabel Yesayan’ı bu yıl da fuar programından eksik etmedik.…

Kasvet Edebiyatı ve Biberyan

Artun Gebenlioğlu
07.10.2017

Hoşumuza gitmeyen bazı romanlara dair düşüncelerimizi dile getirirken, özellikle de söz konusu eseri pek iç açıcı bulmadığımızda, bahanemiz hazırdır: “Amma kasvetli kitaptı.” O halde “kasvet” dediğimiz ve sıklıkla menfi bir anlam yüklenen bu temayı biraz açalım. Kasvet, doğası itibariyle, zamanı esir alır ve okuru daimi bir “şimdi”ye mahkûm eder. Zamanın en temel iki birimi olan şimdi ile yarın arasına sızar…

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.