Esther Heboyan

Esther Heboyan
Esther Heboyan

1955’te İstanbul Harbiye’de bir Ermeni ailesinin ilk çocuğu olarak doğdu. Sonraki yıllarda okula başlayacağı Anarad Hığutyun Ermeni İlkokulu’nun bulunduğu Harbiye Ölçek Sokak’taki bir evin alt katında kiracı olarak yaşıyorlardı. Sayacılık yapan babası Hovsep 1961’de gästarbeiter (göçmen işçi) olarak Almanya’nın Göppingen şehri yakınlarındaki Faurndau adlı küçük bir köye yerleşti. Anarad Hığutyun’un ikinci sınıfını bitirdikten sonra annesi Ani ve kız kardeşi Nadya’yla birlikte Türkiye’den temelli ayrılıp babasının yanına gittiğinde yıl 1963’tü. Babası Paris’te sayacılık yapmaya devam ederken, o güne dek ev dışında çalışmamış olan annesi bir atölyede terzilik yapmaya başladı. Paris’te Nanterre Üniversitesi’nde İngiliz ve Amerikan edebiyatı üzerine öğrenim gören Heboyan, 1980’de ABD’ye gitti. Iowa City Üniversitesi’nde Fransızca dersleri verdi ve gazetecilik eğitimi aldı.

1982’de Fransa’ya döndükten sonra Paris III Üniversitesi’nde İngiliz dili üzerine doktorasını yapan Heboyan, sonraki yıllarda ağırlığı Amerikan edebiyatını öğretmeye ve araştırmaya verdi. Fransızca ve İngilizce öykü ve şiirleri yayımlandı. Université d’Artois’da Amerikan edebiyatı dersleri vermekte olan Heboyan, son yıllarda, başta ünlü yazar Nedim Gürsel’in eserleri olmak üzere, çeşitli Türkçe kitapları Fransızcaya çevirdi.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.