Hamasdeğ

Hamasdeğ
Hamasdeğ

Asıl adı Hampartsum Gelenyan’dır. Hırimyan Hayrig ve Sırvantsdyants ile başlayan, Tılgadintsi, Zartaryan, Mıntzuri ve günümüzde Margosyan ile devam eden Ermeni taşra edebiyatının ara ve özel bir halkasıdır Hamasdeğ. Onu diğerlerinden farklı kılan en önemli özellik, eserlerini doğup büyüdüğü topraklara tümüyle uzak Amerika gibi diyarlarda vermesidir.

 

Hamasdeğ, Harput’un 6 km kadar güneyinde, Ermeni ve Türklerin birlikte yaşadığı Perçenç / Perçenk [sonradan Akçakiraz] köyünde 1895’te doğdu. İlk eğitimini kendi köyünde, Surp Nışan okulunda aldı. Daha sonra vilayet merkezi Mezire’deki (Mamuretül-Aziz, Elazığ) Getronagan Okulu’nda Tılgadintsi ve Rupen Zartaryan gibi öğretmenlerin elinde yetişti ve 1911’de mezun oldu. Yine yakın köylerden birinde, Vartatil’de iki yıl öğretmenlik yaptı. 1913’te Amerika’ya göçtü. Columbia ve Harvard üniversitelerinde misafir öğrenci olarak derslere katıldı. 1920’de bir yıl kaldığı New York’ta ünlü Ermeni yazar Şirvanzade’yle karşılaşması ve onunla kurduğu sıkı dostluk, kendi deyimiyle, “ayaklarının yere basması”nı sağladı. 1930’da Ermenistan’dan yeni gelmiş olan şair Avedig İsahagyan’la Paris’teki karşılaşmaları da yazarın özyaşamöyküsünde önemli bir yer tutar. Sırpuhi’yle evlendi, Lorig ve Armine adlı iki kızı oldu. Doğumunun yetmişinci ve edebiyat yaşamının ellinci yılı ABD ve Kanada’da törenlerle kutlandı. Bunlardan, 27 Kasım 1966’da Los Angeles’teki törende konuşmasını yaparken kalp krizi geçirerek yaşama veda etti.

 

Güvercinim Harput’ta Kaldı adlı öykü kitabı Aras Yayıncılık tarafından yayınlandı.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.