Aziz Vlas’ın İzinde

Aziz Vlas’ın İzinde
Agos Gazetesi
27.08.2004

Anadolu’ da Hıristiyanlığın ilk Episkopos ve şehitlerinden olan Sivaslı Aziz Vlas’ın mucizelerle örülü yaşam öyküsü Türkçe’de okurlarla buluştu. “Uluslararası Üne Sahip Sivaslı Aziz Vlas” başlığıyla Aras Yayıncılık’tan çıkan kitap, Arman Çuhacıyan’ın “Saint Blaise Eveque de Sebaste. Un Saint d’Armenie en Occident (Sivas Episkoposu Aziz Vlas. Batı’ da Ermenistanlı Bir Aziz, Domont, 2000) adlı kitabın, yazar tarafından Türkçe basımı için metne yapılan eklemelerle birlikte çevirisinden oluşuyor. Osman Köker’in yayına hazırladığı, Arusyak Özfuruncu’nun Türkçe’ye kazandırdığı kitabın bir diğer önemli zenginliği de Arsen Yarman ve Kirkor Döşemeciyan tarafından hazırlanan ve Aziz Vlas’ın Ermeni tarih ve din kitaplarında nasıl anıldığına, kültünün Türkiye’deki izlerine dair özel bir araştırmaya da sunuş yazısı olarak yer vermesi.

 

Şifa verici kimliği ve yarattığı sağlık mucizeleriyle yaşadığı dönemden bağımsızlaşarak günümüze kadar Rusya’dan Amerika’ya, İskandinavya’ dan Güney Afrika’ya her dinden insan için kutsal bir Aziz sayılan Vlas’ın bugün Sivas Buruciye Medresesi’nin girişinde yer alan lahdi de sunuş bölümünde araştırmacılar tarafından fotoğraflar ve özel bilgilerle okura sunulmuş.

 

Çuhacıyan’ın kapsamlı kitabında Aziz Vlas’ ın sarsılmaz bir iman üzerine kurulu ibret verici yaşamının yanı sıra kültünün peşi sıra geçmişten günümüze ve ilgili tüm ülkeleri kapsayan bir kültür yolculuğuna çıkmak mümkün. Halk deyişleri ve literatürle de beslenen bu yolculuğa, Aziz Vlas’ın doğduğu ve yetiştiği Anadolu topraklarından katılabiliyor olmak gerçek bir mutluluk.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.