Kökleri Arıyoruz

Kökleri Arıyoruz
Radikal Gazetesi
Güler Yıldız
12.12.2003

İnsanlık tarihine ışık tutmayı amaçlayan romanlarıyla okura yeni bir alan açan Yurt Kitap-Yayın, ‘Herkese Tarih, Herkese Mitoloji’ adı altında yayınladığı yeni dizisiyle tarihin karanlık kalmış köşelerini aydınlatmaya çalışıyor. Yayınevi amacını şu şekilde açıklıyor:

“Kökleri arıyoruz, köklerden geleceği… Kimliğimizi arıyoruz… Yitenleri, gidenleri… Anadolu, Mezopotamya, Ortadoğu inançlarını…” İnsanlığın bu ortak mirasını, ‘Herkese Tarih, Herkese Mitoloji’ ana başlığı altında, yediden yetmişe herkesin faydalanabileceği bir tasarım da sunan Yurt Yayınevi’nin, 12 kitaptan oluşan ilk dizisi bir başlangıç niteliğinde.

 

İlk dizide yer alan, ‘İlk Günah-Adem ile Havva’, ‘Yeniden Doğuş-Tufan’, ‘Düşlerin Efendisi-Yusuf’, ‘On Emir-Musa’, ‘Miladın Başlangıcı-Nasıralı İsa’, ‘Uruk’un Ölümsüz Kralı-Gılgameş’, ‘Zeus’un Oğlu-Herkül’, ‘İki Dünyanın Savaşı-Labirent’, ‘Sonsuz Savaş-İlyada’, ‘Vatana Dönüş-Odysseia’,

 

‘Oğuz Ülkesinin Laneti-Tepegöz’, ‘Kazılık Dağı’nın Aslanı-Boğaç Han’ isimli bu kitaplarda anlatılan konular, bir mirasın düellosu aynı zamanda. Aslında hepimizin bildiği, ama gerçekte bilmediği olaylar ele alınıyor bu kitaplarda.

 

İkinci dizinin kitapları ise Olimpos Tanrıları başlığı altında okurlarla buluşuyor. Olimpos Tanrıları’nın öyküsü, Mezopotamya’dan Girit’e uzanan uzun bir geçmişe sahip. Tanrıların ve insanların babası Zeus’un kökleri, Sümerlerin ve Babillerin Marduk’una dek uzanıyor. Bu köklü kültür mirasının anlaşılması, bugün Batı uygarlığı adı verilen değerin daha iyi kavranması için, genç kuşakların anlayabileceği, sıkılmadan, bir solukta okuyabileceği, öykü tadında on iki kitap yayınlanmış: ‘Tanrıların Babası Zeus’, ‘Denizler Tanrısı Poseidon’, ‘Aşk Tanrıçası Afrodit’, ‘Savaş Tanrısı Mars’ ve ‘Zekâ Tanrıçası Athena’ bu kitaplardan bazıları.

 

Belki öğrenmek, belki hatırlamak, belki de tüm bu öyküleri okuyup birbirleriyle karşılaştırmak, Gılgameş’le Odysseus, Kiklop’la Tepegöz arasındaki benzerlikleri bulmak, insanlığın kültür hazinelerinden biraz daha fazla pay kapabilmek için, ‘Herkese Tarih, Herkese Mitoloji’ dizisi sizi bekliyor.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.