‘Ruh Hostesi ile Randevu’nuz var

‘Ruh Hostesi ile Randevu’nuz var
Agos Gazetesi
Çağla Ağırgöl
29.06.2007

Sarkis Paçacı ve Vartan Paçacı’nın, modern insanın ekonomik, sosyal, kültürel sorunlarını zengin mizah duygusuyla ele aldığı “Ruh Hostesi ile Randevular” adlı karikatür kitabı Aras Yayınları aracılığıyla okurlarla buluştu.
Çeşitli kaynaklardan yararlanılarak hazırlanan kitap, günümüz toplumunun izlerini taşıyor.

 

Karikatürlerde, dizinin ilk kitabı olan “Kalpler Birleşmez Hatıralarda” da olduğu gibi bilim insanları ve sanatçıların, eli silahlı insanların, eski dönemlerdeki yaşantıların ve etnik grupların, kültürel çalışmaların ve kimlik arayışının modern zamanlarla birlikte değişen algılamada yarattığı ironik yansımaların izi sürülüyor.

 

Sarkis ve Vartan Paçacı, “Ruh Hostesi ile Randevular” yapıtını oluşturma aşamasında farklı film ve belgesellerden, medya haberlerinden de yararlanmışlar. Araştırmalar sonucunda elde ettikleri bilgiler kitaptaki karakterlerin kıyafetlerine, kullandıkları araçlara, arka plandaki mekan ve doğa görüntülerine yansımış. Bu yapıtta, dizinin ilk çalışması olan “Kalpler Birleşmez Hatıralarda”ya göre farklı konuları görmek mümkün. Bu konuların arasında; etnik gruplar, bölgesel kimlikler, bilim, kültür ve sanat, güvenlik, eski dönemler ve sosyal içerikli konular yer alıyor.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.