Sinematografik Öyküler

Sinematografik Öyküler
Zaman Gazetesi
M. Nedim Hazar
10.03.1997

Diyarbakırlı Ermeni asıllı hikâyeci Mıgırdıç Margosyan’ın 100 sayfalık öykü kitabı, Gâvur Mahallesi’nde, ilk göze çarpan sıcak, samimi betimlemeler, Anadolu mozaiğine ait renkler, tatlar, karakterler.

 

Kitaba adını veren öyküde yarı meczub Zangoç Uso’nun merceğiyle Diyarbakır yerel yaşamına yumuşak bir bakış atıyor Margosyan. Zangoç Uso ile, Şeyh Matar Camii müezzini Nusret’in ibadete çağrı yarışını ironik bir üslupla aktarıyor. Bunların etrafında Demirci Dikran, Kirve Bedo, Rehan Boca, Sabro ve Rızgo gibi bizden kahramanları tanıtıyor. Devamı da diğer öykülerde geliyor: Ebe Kure Mama’nın enfiye kutusuna takılıyor, Kejo’nun (Haçhatun) ailevi sorunlarını hissediyorsunuz.

 

Toplumun her katmanından, her kesiminden insanları yakınlaştırıyor zihnimize Margosyan. Zangoç’u, papazı, müezzini, ebesi, dayısı, yeğeni, esnafı. Kürt’ü, Ermeni’si, Türk’ü… Bugün bir takım iç ve dış odakların, kutuplaştırmaya çalıştığı iç içe geçmiş kültürlerin, tesis edilmiş diyalogların, müşterekleşmiş hayatların resmini çiziyor Margosyan. Yalın, ancak nev–i şahsına münhasır bir üslubu var yazarın. Hikâyelediği olaylar âdeta kısa metrajlı birer sanat filmi. Gâvur Mahallesi, tasvirleriyle, diliyle, anlatımıyla Anadolu’nun şirin bir köşesini belleklerde canlandıran bir projeksiyon makinesi. İddiasız ancak kesinlikle nitelikli bir kitap…

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.