Leon Z. Surmelian

Leon Z. Surmelian
Leon Z. Surmelian

Şair, yazar ve editör. Gençlik yıllarını Karadeniz ve Kafkasların değişik şehirlerinde ve İzmit’te geçirdi. 1921’de İstanbul’a geldi ve burada Getronagan Lisesi’ne devam etti. 1922 yılında ziraat eğitimi almak üzere ABD’ye göç etti.

 

1931’de, ABD’de İngilizce yayımlanan ilk Ermeni gazetesi haftalık Armenian Messenger’ı çıkardı. İzleyen yıllarda Metro-Goldwyn-Mayer’de senaryo yazarlığı yaptı ve Modern Screen Magazine için, Cyril Vandour adıyla yazılar kaleme aldı.

 

1958-1969 arasında California Üniversitesi ve çeşitli yükseköğrenim kurumlarında İngilizce ve edebiyat dersleri verdi. Amerika Yazarlar Kongresi üyeliği, Pasifik Kıyısı Yazarları Konseyi Kaliforniya başkanlığı ve Amerika Ermeni Yazarlar Derneği başkanlığı yaptı. 3 Ekim 1995’te, Kaliforniya’da yaşama veda etti.

 

Eserleri:

I Ask You, Ladies and Gentlemen [Soruyorum Size Hanımlar ve Beyler] (1945)

98,6° (1950)

Techniques of Fiction Writing: Measure and Madness (1968)

Ermeniceden İngilizceye çeviri eserleri

Daredevils of Sassoun: The Armenian National Epic (1964)

Apples of Immortality: Folktales of Armenia (1968)

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.