Ohan

Ohan
Ohan

Asıl adı Ohannes Şaşkal’dır. 17 Haziran 1959 tarihinde İstanbul’da doğdu. Çocukluğu Amasya’da geçti. Öğreniminin büyük bölümünü yatılı olarak İstanbul’da tamamladı. 1976’da Surp Haç Tıbrevank Lisesi’ni bitirdi.1982 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldu. Karikatür çizmeye 1977 yılında başladı. İlk karikatürü, Şubat 1978’de Cumhuriyet gazetesinde yayımlandı. O tarihten sonra, karikatürleri Cumhuriyet, Demokrat, Dünya gibi gazetelerde, Yeni Güney, Türkiye Yazıları, Bilim ve Sanat, Yarın, Edebiyat Cephesi, Yazılı Günler, Karikatür, Güldiken gibi kültür-sanat dergilerinde yer aldı.

 

1979’da Ankara’da Binbir Çiçek, 1980’de Ankara Sanatevi ve istanbul Sinematek’te K-Ömür, yine aynı yıl Eskişehir’de Tıp… Tıp… adlı sergileri Ümit Kartoğlu ile birlikte gerçekleştirdi. Bunlardan, konusal bütünlüklü bir çalışma olan K-Ömür yankı buldu. Eskişehir sergisinden bir seçki, albüm biçiminde yayımlandı. Yurtiçi ve yurtdışı çeşitli karma sergilere, albümlere katıldı. Karikatüre başladığı yıllarda katıldığı yarışmalarda, ikisi uluslararası sekiz ödül kazandı. Karikatüre ilişkin makaleler kaleme aldı. 1980–81 yılları arasında Ermenice yayımlanan günlük Marmara gazetesinde çizdi. Mesleki nedenlerden ötürü, 1982’den sonra karikatürden uzak kaldı. Nisan 1988’den itibaren yeniden Marmara’da çizmeye başladı. Zaman zaman kesintiye uğrasa da, bu 1998 yılına kadar sürdü. Mayıs 1989’da Pangaltı Mıhitaryan Lisesi’nden Yetişenler Derneği’nde Kördüğüm adıyla bir sergi açtı. 1989–90 arasında bir süre, haftalık Sokak dergisinde çizdi. 1993 yılında Paris’te, Alek Manukyan Kültür Merkezi’nde düzenlenen, Artin Demirci ve Hampartzum Demircioğlu’nun resimleriyle yer aldıkları ortak sergiye karikatürleriyle katıldı. Yine 1993’te, çağdaş Ermeni şairlerinden Zahrad’ın şiirlerinden yaptığı çeviriler “Yağ Damlası” adıyla, İyi Şeyler Yayıncılık tarafından kitaplaştırıldı. 1997’de, bkz. adında bir kitapçığı, karikatürlerinin yer aldığı Nor San dergisi tarafından yayımlandı. 1998 yılında, yayın hayatı kısa süren Diyojen mizah dergisinde çizdi. Aynı yıl, kısa bir süre Yeni Evrensel gazetesinde gözüktü. Evli ve iki çocuğu var.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.