Sergey Vartanyan

Sergey Vartanyan
Sergey Vartanyan

1952’de Erivan’da doğdu. 1974’te Erivan Devlet Üniversitesi Apovyan Eğitim Fakültesi’nin Felsefe Bölümünden mezun oldu. 1978’den itibaren Gürcistan, Abhazya, Azerbaycan, Karabağ, Nahcivan ve Rusya’daki Ermeni okullarında saha araştırmaları yaparak masallar derlemiş ve bunları yayına hazırlayarak 1981 ve 2003’te yayımlamıştır.

 

1970 yılından bu yana Hemşinliler üzerine çalışmalar yapmıştır. 1984’te Orta Asya’da yaşayan Hemşinlilerle temas kurup, onların yaşayışlarını, kültürlerini, sorunlarını incelemiş, bu çalışmalarını 1989 ve 1999’da kitaplaştırmıştır. Muhtelif dergilerde Ermeni tarihi, Ermeni kültürü ve Hemşinlilerle ilgili makaleleri yayımlanmıştır.

 

2004’ten beri yayımlanan Tzayn Hamşenagan (Hemşin Sesi) aylık dergisinin yayın yönetmenidir. 2009’da ­Gronapokh Hamşenahayeri Parparı, Panahisutyunı Yev Yerkararvesdı (Din Değiştirmiş Hemşinlilerin Lehçesi, Sözlü Kültürü ve Şarkıları) başlığını taşıyan çalışması Erivan Devlet Üniversitesi tarafından yayımlanmıştır. Bu çalışma, 1944’de Acaristan’dan Kazakistan’a ve Kırgızistan’a sürülen Hemşinlilerle Artvin, Hopa ve Borçka yörelerinde yaşayan Hemşinlilerin dili, sözlü tarihi ve şarkıları konularında yürütülen bir alan çalışmasının ürünü olup, Hopa Hemşin ağzına dayalı bir sözlük de içerir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.