Margosyan’ın ‘Tespih Taneleri’

Margosyan’ın ‘Tespih Taneleri’
Beyoğlu Gazetesi
17.11.2006

Daha önce yayımlanan Gâvur Mahallesi, Söyle Margos Nerelisen? Ve Biletimiz İstanbul’a Kesildi adlı üç öykü kitabıyla büyük beğeni kazanan Mıgırdiç Margosyan’ın yeni kitabı Tespih Taneleri Aras Yayıncılık tarafından yayımlandı.

 

Doğduğu yer Diyarbakır’ı, oradaki Ermenileri, Kürtleri, Türkleri, Süryanileri, Keldanileri, Yahudileri, bugün artık tarih olmuş bir kent yaşantısının en içten hikayelerini anlatan Mıgırdiç Margosyan, Tespih Taneleri’nde, Diyarbakır’dan okumaya geldiği İstanbul’a hayali bir köprü kuruyor. “Kafle” yollarında her birinin ailesi “berdan berdan” olmuş, tespih taneleri gibi dağılmış anne ve babasının, oğullarının “adam olması”nı, “anadili”ni daha iyi öğrenmesini sağlamak için İstanbul’daki Ermeni ruhban okuluna gönderdiği küçük Mıgırdiç, kah bu yeni çevresinde karşılaştığı gariplikleri, kah hasretiyle yandığı Diyarbakır’ı, bir türlü kavuşamadığı ilk aşkını, kimi siyasal-toplumsal olayların örgüsü içinde, büyük bir ayrıntı ve renk cümbüşü içinde hikaye ediyor. Çocukluktan ilk gençliğe geçtiği o delikanlı çağında, ailesini, kardeşlerini, Diyarbakır “küçe”lerinde oynadığı arkadaşlarını ardında bırakan mahzun Mıgırdiç, İstanbul’da kendilerini “Koşun, Kürtler gelmiş!” çığlığıyla karşılayan akranlarının arasına girdiğinde, geleceğe hem biraz kaygı, hem de biraz umutla bakıyor…

 

Kitap, baskıya hazırlanırken 14 Ekim’de Amerika’da vefat eden, Heredan – Diyarbakır – İstanbul – New Jearsey çizgisinde göçle geçen bir yaşam süren Mıgırdiç Margosyan’ın dayısı Demirci Ghaço’ya ithaf edilmiş. Margosyan kitabın ilk sayfasında ustasına şu sözlerle sesleniyor “Ustam, varsın bundan böyle, Diyarbakır Demirciler Çarşısı’ndaki örslerin kulağı çınlasın, anın bir de bu kitaplarda yaşasın”

 

Anı – roman tarzındaki kitabın kapağından indeksine kadar yazarın anıları yer alıyor. Kitabın kapağında yer alan fotoğraf 1940’larda Diyarbakır’da çekilmiş. “Kafle artığı iki Heredanlı” isimli fotoğraf’ta Dişçi Sarkis, nam-ı değer arkadaşı dişçi Ali ile dişini tedavi ettiren Taşçı Mıgırdiç birlikteler.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.