Ne Sahipsiz Suçlar Senindir, Ne De Herhangi Birinin Masumiyeti

Ne Sahipsiz Suçlar Senindir, Ne De Herhangi Birinin Masumiyeti
Star Gazetesi
Alin Taşçıyan
20.12.2008

Fresno-Bitlis-Yerevan, Neresi Sıla, Neresi Gurbet’ başlıklı William Saroyan sergisi bugün Tütün Deposu’nda açılıyor.

 

Aras Yayıncılık, Anadolu Kültür ve Karşı Sanat işbirliğiyle düzenlenen serginin açılışına, Saroyan’ın dostu olan iki fotoğrafçı, Ara Güler ve Boğos Boğosyan da katılacak. Mehmet Sinan Niyazioğlu’nun tasarımını yaptığı sergi Saroyan’ın Fresno’daki gençlik yıllarında, Ermenistan ve Türkiye’ye yaptığı yolculuklarda çekilen fotoğraflarından ve yazarın yapıtlarından oluşuyor.

 

Sergide Güler ve Boğosyan’ın yanı sıra Bedros Zobyan ve Fikret Otyam’ın fotoğrafları önemli bir yer tutuyor. Karin Karakaşlı ve Rober Koptaş’ın yazdığı ‘Pergelin Sabit Ucu Fresno’, ‘Bitlis’te Ocağım Tüter’, ‘Yerevan Diye Bir Ütopya’ başlıklı metinler, Saroyan kitapları, kronolojik yaşamöyküsü, tiyatro sanatçısı ve radyo programcısı Eraslan Sağlam’ın ‘İnsanlık Komedisi’ni okuduğu ses kaydı sergiyi tamamlıyor.

 

UNESCO’nun yüzüncü yaşı onuruna William Saroyan yılı ilan ettiği 2008 bitmeden, Türkiye’de bu sergiyle anılıyor ünlü yazar. ABD ve Ermenistan’da Saroyan’ı anmak için çeşitli etkinlikler düzenlendi. Saroyan için kimliğini oluşturan önemli bir bileşen kökeniydi. Türkiye’de yapılan etkinlik bu bağlamda anlamlı. Kültür ve Turizm Bakanlı Ertuğrul Günay’ın Bitlis’teki aile evinin tespit edilip Saroyan Müzesi’ne dönüştürülmesi niyetini açıklamasına milliyetçi bir refleks göstermişti.

 

1908 yılında Fresno’da doğan Saroyan’ın ailesi 1905’te Bitlis’ten ABD’ye göç etti. Gençliği Fresno’da göçmen ağırlıklı bir çevrede geçen, hümanizması ve edebiyatı büyük ölçüde Doğu’nun değerlerini Batı’ya taşımış olan bu çevre sayesinde biçimlenen Saroyan 1964 yılında Anadolu’yu dolaştı, Bitlis’e gitti. Erivan’a oraya yakın olmak için gittiğini söylerdi… Serginin içeriğine ve adına karar verilmesinde onun yaşadığı bu kimlik ve aidiyet sorunu belirleyici olmuş. Tanıtım metninde şöyle deniyor: ‘William Saroyan ismi ‘dünya vatandaşlığı’nı çağrıştırır. Onun kapsayıcı, çoğaltıcı bir aidiyet olarak kurgulanan dünya vatandaşlığı, aidiyetsizliğin diğer adıdır. Memleketini kaybetmiş bir sürgündür Saroyan. Memleketsizliğinin bilincine vardığı noktada da, köklerini üçlü bir sacayak üzerinde inşa eder. Fresno, Bitlis ve Yerevan, onun hem sılası hem gurbetidir’.

 

Saroyan’ın Amerikalıdan çok Anadolulu olduğunu anlatan en iyi metinlerden biri ‘Yaşamak Vakti’ adlı oyununa yazdığı giriş: ‘… Aşikar olan şeyleri boş ver gören gözler ve müşfik kalpleri meşgul etmeye değmez onlar. Ne kimsenin astı ol ne de kimsenin üstü. Unutma ki hiç kimse senden çok da farklı değildir. Ne sahipsiz suçlar senindir ne de kimsenin masumiyeti. Kötülüğü ve Allahsızlığı önemseme, ama Allahsızları ve kötüleri hafife alma. Bunları iyi anla. Müşfik ve nazik olmaktan utanma ama, öldürmen gereken bir an gelirse, öldür ve bundan pişmanlık duyma. Ömrünce yaşamın keyfini çıkarmaya bak ki dünyanın ıstırap ve kederine tuz biber ekmektense, onun sonsuz zevklerine ve gizemlerine gülümseyebilesin.’

 

Sergi, 10 Ocak 2009’a dek pazar hariç her gün 11:00 – 18:00 saatleri arasında Tophane’deki Tütün Deposu’nda gezilebilir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.