Saroyanla Yeni Bir Buluşma

Saroyanla Yeni Bir Buluşma
Agos Gazetesi
05.11.2004

Tüyap Kitap Fuarı’na yetiştirdiği birbirinden güzel kitaplarla okurlarına tatlı bir sürpriz hazırlayan Aras Yayıncılık, dünyaca ünlü ABD’li Ermeni William Saroyan’ın “Yetmiş Bin Süryani” adlı kitabını da Türkçe’ye kazandırdı. Saroyan’ın Türkiye’de fazla bilinmeyen ilk dönem öykülerini içermesi açısından özel bir öneme sahip olan yapıt, Saroyan’ı maddi sorunlarla da boğuşan genç bir yazar kimliğiyle Ermeniliği, Amerikalılığı ve dünya vatandaşlığını harmanlayan birçok kültürlülükte okurun karşısına getiriyor.

 

Ohannes Kılıçdağı ve Aziz Gökdemir’in ortak çevirisiyle Türkçe’ye kazandırılan kitabın, 1915 yıkımının göçmenlerin gündelik yaşamına etkisini betimleyen öyküleri de belleklerde yerini alıyor.

 

Saroyan dizisinin editörü Aziz Gökdemir, ABD’de tanık olduğu bir Ermeni Gecesi’ni de aktardığı içten giriş yazısında Saroyan’ın yapıtlarını içerikleri ve dönemleri açısından sınıflandırırken “politik” olarak adlandırılabileceklere şöyle bir açıklayıcı dipnot düşmüş:
“Bir öyküde tarlada ter dökerken izlediğiniz genç adam, başka bir öyküde kıraathaneye gidip halkının uğradığı yıkımdan bahsedince birdenbire hemşerilikten çıkıp, yan bakılması icap eden bir varlığa dönüşmüyor; ikisi de aynı genç adam ve iki öykünün yazarı da aynı genç adam, William Saroyan. Sanıyorum ilk kez karşılaşan okuyucular için Antranik’in en ilginç bölümü masum Türklerin ölümüne -açıkça yazalım, Ermeniler tarafından öldürülmesine- değinen satırlar olacaktır. Saroyan’ın eserlerine bir bütün olarak bakıldığında bu cümlelerin şaşırtıcı olmadığını söylemek gerekiyor. İnsanları insanlık dışına çıkaran, izleyen diğer insanları insanlıklarından utandıran olaylara bakarken, sorunu, bozukluğu, çıldırmışlığı ve benzeri tüm olumsuzlukları şu ya da bu halkın değil, tüm insanlığın mayasında gören bir yazardı William Saroyan. Daha da önemlisi, kahramanların büstlerindeki çatlakları rötuşlamak yerine kalemiyle derinleştiren bir yazardı.”

 

Saroyan bir kez daha sayfaları çevirmeye yüreği olanlara sesleniyor…

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.