Antan Özer

Antan Özer
Antan Özer

1927 yılında İstanbul’da doğdu. Kadıköy Dibar Gırtaran (Sultanyan) İlkokulu’nun ardından Kadıköy Birinci Ortaokulu’na ve Haydarpaşa Lisesi’ne devam etti. Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. Çimento ticareti ile uğraştı. Evlendi, iki çocuk babası oldu. 30 Kasım 1994’te İstanbul’da yaşama gözlerini yumdu, Şişli Ermeni Mezarlığı’na gömüldü.

 

1940’tan itibaren yazmaya başladı. Çalışmaları dönemin Ermenice edebiyat dergilerinden Yerçanigin Darekirkı, Tebi Luys, Hantes Mışaguyti, Carakayt ve San‘da yayınlandı. İlk şiiri “Asdvadz Hokin Lusavore” [Allah Rahmet Eylesin] 1949’da Luys adlı haftalık dergide yer aldı. İlk tiyatro oyunu “Buzdolabı” İstanbul Şehir Tiyatrosu’nda sahnelendi ve radyofonik piyes olarak İstanbul Radyosu’nda iki kez seslendirildi. Şiirlerini topladığı ilk kitabı Aha Aysbes [İşte Böyle] 1953’te yayınlandı. “Koğı” [Hırsız] adlı öyküsüyle 1956 yılında Getronagan Okulundan Yetişenler Derneği’nin düzenlediği Hantes Mışaguyti dergisinin açtığı yarışmada ve öykü yarışmasında birincilik ödülünü elde etti.

 

1984’te ikinci şiir kitabı Arantsnutyun [Yalnızlık] yayınlandı. Aynı yıl öykülerini de Dzadzug İraganutyunner [Üstü Örtülü Gerçekler] adlı bir kitapta topladı. Bu kitabın ikinci baskısı 1990’da yayınlandı. Yazar, İstanbul’da Ermenice olarak basılan günlük Ermenice “Marmara” gazetesinde yayınlanan 1984’ten sonraki on öyküsünü 1990’da Yev [Ve] adlı kitapta derledi. Aras Yayıncılık tarafından basılan Yaşamı Beklerken adlı kitap yazarın Yev [Ve] adlı kitabının çevirisidir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.