Boğos Piranyan

Boğos Piranyan
Boğos Piranyan

Yaşamı hakkında bize ulaşan bilgiler çok azdır. 1896’dan 1915’e dek, Merzifon’daki Anatolia College’ın (Anadolu Koleji) aşçılığını yaptığı bilinmektedir. 1915 tehciri sırasında Kolej’de kalan son Ermenilerden biri olduğu kaydedilmiştir ancak akıbeti hakkında kesin bilgiye ulaşılamamıştır. Ancak Amerikalı misyoner Bertha Moley günlüğüne 8 Temmuz 1915’te düştüğü notta şu bilgiye rastlıyoruz. “Artık bütün Merzifonlu Ermenilerin tehcire gönderildiği bu zamanlarda umutsuzluğa düşen okul aşçısı Piranyan, akşam duası için yapılan toplantıda cebinden küçük bir şişe çıkarır ve içindeki zehri içmeye niyetlendiğini söyler. Ardından dini ayin sırasında sakinleşen Baron [Bay] Boğos bu kararı uygulamaktan vazgeçer ve şişeyi, okul müdürü Dr. White’e teslim eder.” Şunu da biliyoruz ki o dönem intihar da yaygın bir kurtuluş yöntemi olarak görülüyordu. Aşçının Kitabı‘nın 1914’te Merzifon’da Hagop M. Sırabyan’ın sahibi olduğu Anatolia Matbaası’nda yapılan Ermenice basımı, bez cilt (7,5 kuruş) ve karton kapak (5 kuruş) olarak satışa sunulmuştur.

 

Aras Yayıncılık’tan 2008 yılında çıkan Aşçının Kitabı 1914’te Merzifon’da yayımlanan Ermenice Nor Khoharar (Yeni Aşçı) adlı yemek kitabının çeşitli ekler ve fotoğraflarla zenginleştirilmiş çevirisidir.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.