Keğam Kerovpyan

Keğam Kerovpyan
Keğam Kerovpyan

20 Temmuz 1340 (1924)’te İstanbul Pangaltı’nda doğdu. İlköğrenimini Taksim’deki Esayan Ermeni Okulu’nda aldı ve 1937’de mezun oldu. Orta öğrenimini Galata’daki Getronagan Ermeni Lisesi’nde tamamlayarak 1943 yazında lise diplomasını aldı. Yüksek öğrenimini ise İstanbul Üniversitesi’nde sürdürerek Felsefe Bölümü’nden mezun oldu. Üniversite yıllarında bir grup arkadaşıyla “Dost” adlı Türkçe bir edebiyat dergisi yayınladı.

İstanbul’daki çeşitli Ermeni okullarında Ermenice, eski Ermenice, Ermeni Dili ve Edebiyatı, psikoloji ve felsefe dersleri verdi. Öğretmenlik deneyimini de katarak hazırladığı Türkçe karşılıklar da içeren Hayeren Parkirk Aşğharhapar Lezvi adlı Ermenice sözlüğü 1962 yılında İstanbul’da yayınlandı. Bu sözlük öğrencisi Ardaşes Margosyan tarafından gözden geçirilerek Aras Yayıncılık tarafından 2002 yılında tekrar yayımlandı Hayots Avantagan Badmutyun [Mitolojik Ermeni Tarihi] adlı Ermenice çalışması ise 1968’de kitaplaştı. Bu kitabı Türkçeye çevrilerek Mitolojik Ermeni Tarihi adıyla Aras Yayıncılık tarafından yayınlandı.

1970’te Almanya’ya yerleşti. Bochum Üniversitesi’nde Ermeni dili ve mitolojisi üzerine dersler verdi. Hristiyanlık öncesi Ermeni mitolojisini ele alan Mythologie der vorchristlichen Armenier adlı bir çalışması da vardır. 1980 yılı Ocak ayında Almanya’da yaşamına veda etti.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.