Sarkis Seropyan

Sarkis Seropyan
Sarkis Seropyan

Sivaslı bir ailenin ilk çocuğu olarak 1935’te İstanbul’da doğdu. İki yaşında öksüz kaldı. Dolapdere’deki Arti Gırtaran’daki ilkokul ve Esayan Okulu’ndaki ortaokul yıllarının ardından ailesinin geçimini sağlamak için çalışma hayatına atılarak soğutmacı ustası oldu. Yıllar boyu yoğun Ermenice ve Türkçe okumalarla kendi kendini yetiştirdi. 1967’de öğretmen Manuşak Seropyan’la evlendi; Vağarşak ve Garine adında iki çocuk, Arno ve Anna Rosa adında iki torun sahibi oldu.

 

Ermeni toplumunun yayın organlarından Jamanak (Zaman) ve Marmara gazeteleriyle Kulis ve Surp Pırgiç dergilerinde gezi ve araştırma yazıları düzenli olarak yayımlandı. Anadolu’da kalmış ve kimliklerini kaybetme tehlikesiyle karşı karşıya olan Ermenilerin İstanbul’da yeni bir hayat kurmalarına yardımcı olmak amacıyla oluşturulan Kağtaganats Hantznajoğov’da (Göçmenler Komisyonu) görev yaptı. 1996 yılında temelleri atılan Türkçe-Ermenice haftalık Agos gazetesinin kurucularından biri oldu. O tarihten ölene kadar gazetenin Ermenice sayfalar editörü olarak çalıştı. Cangülüm Anahit ve Kazben – Ermeni Tanrıları Konuşuyor başlıklı mitoloji kitabı 2003’te Belge Yayınları’ndan çıktı. Ermenice çocuk sitesi pokrig.org için, ‘Arasbelagodz’ (Efsane Sevdalısı) adıyla, efsanelerden söz ettiği videolar hazırladı.

 

Anadolu, Kafkasya ve Mezopotamya coğrafyasına ve bu toprakların tarihsel birikimine vurgun olan Sarkis Seropyan, ömrünün sonuna kadar Anadolu’nun çeşitli yörelerinde Ermeni kültürel mirasını ortaya çıkarma amaçlı geziler yaptı; yurtiçi ve yurtdışından gruplara gönüllü mihmandarlıkta bulundu ve bu yolculuklara dair izlenimlerini gazetesi Agos’ta yayımladı. Gazetenin ilk yıllarından başlayarak, özellikle 2007’de Hrant Dink’in öldürülmesinin ardından Ermenilerle ilgili akla gelebilecek her türden soru ve sorun için başlıca başvuru kaynağı oldu. Sahneden sinemaya, akademiden yayıncılığa akla gelebilecek her mecrada kendisinden destek isteyenlere yardım etti. Kısa bir hastalık döneminin ardından 28 Mart 2015’te hayatını kaybetti, Feriköy Surp Vartanants Kilisesi’ndeki cenaze merasiminin ardından Şişli Ermeni Mezarlığı’ndaki aile kabristanına gömüldü.

 

Çevirileri: Levon Haçikyan, Hemşin Gizemi, İstanbul: Belge, 1996; Hamasdeğ, Güvercinim Harput’ta Kaldı, İstanbul: Aras, 1997; Keğam Kerovpyan, Mitolojik Ermeni Tarihi, İstanbul: Aras, 2000; Artak Movsisyan, Aratta Kutsal Yasalar Ülkesi M. Ö. 28-22. Yüzyıllar, İstanbul: Belge, 2001; Rafael İşhanyan, Ermenilerin Tarihi: Başlangıcından II. Yüzyıla Kadar, İstanbul: Belge, 2006.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.