Hayat Hikâyelerinden Doğan Yemek Tarifleri

Hayat Hikâyelerinden Doğan Yemek Tarifleri
Çikolata Gazetesi
Seda Karan
08.01.2005

“Sofranız Şen Olsun” adlı yemek kitabının yazarı da Takuhi Tovmasyan. Kültürleri harmanladığını söyleyen Tovmasyan sayesinde aşina olmadığımız birçok yemek hakkında bilgi ediniyorsunuz. Tovmasyan’ın yaptığı bir fark da, kitaptaki yemek tarifleri tipik yemek kitaplarında görebileceğimiz tarifler gibi değil, yazdığı hikâyelerin arasına yedirilmiş olması…

 

Yemek bahane diyerek, ailesini yaşantısını, yaya dediği ninelerini anlatmayı hedefleyen Takuhi Tovmasyan, yaşanmışlıkları harmanlayarak lezzetli bir mönü çıkarıyor.
12 yıl önce babasının ölümüyle, eski hikâyelerin unutulmaya yüz tuttuğunu anlayan Tovmasyan, ev muhabbetlerini kaleme almış. Sofranız Şen Olsun’da 26 değişik yemek tarifi yer alıyor. Aralarında çılbır, patates salatası gibi yemeklerin yanı sıra Havidz, Anuşabur gibi Ermeni yemeklerinin tarifleri de var.

 

Dört kişilik küçük bir sofra olsa dahi hiçbir zaman doymak için sofraya oturulmadığını anlatan Tovmasyan, “Benim Mutfağım” diyerek, Türk, Yunan veya Ermeni mutfaklarını ayırmadığını belirtiyor.

 

Annesini izleyerek ve meyvelerle sebzeleri elleyerek yemek yapmayı öğrenmiş Tovmasyan. Hatta çocukluğunda iri bir kemer patlıcandan bebek, dolmalık diye alınan midyelerin kabuklarından oyuncak yaparmış. 11 yaşında ilk kez kek pişiren yazar, 15 yaşına geldiğinde de tekir balığını ayıkladığını hatırlıyor. Babasını, Yeğya koca dayısını, Partuh dayısını ve Krikor eniştesini de gurme olarak kullanırmış.

 

“Varım yoğum, orta halli, temiz pak bir ortaokul diploması, Bakırköy’ün 160 yıllık çınarı, Dadyan Okulu’ndan…” diyen yazarın boyunca iki oğlu var ve onları da kendisi gibi daha çocuk yaşlarda mutfağa sokmuş. Çünkü çocukların tencere tava veya hamurla oynamasının çok daha tatlı olduğunu vurguluyor.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.