Hayat, Ölüm, Aşk ve Felsefe

Hayat, Ölüm, Aşk ve Felsefe
Sabah Gazetesi
Sayım Çınar
13.09.2004

Bu dört kavram “Sophie’nin Dünyası”nın yazarı Jostein Gaarder’in yeni kitabı “Portakal Kız”ın konusu. “Sofranız Şen Olsun” ise masaya sadece doymak için değil, muhabbet için oturulan zamanları anlatıyor.

 

Bu yıl sayıca artan yemek-anı kitaplarından birisini tanıtmak istiyorum. Yemeğin toplumumuzda bu kadar ilgi toplamasını, yemek kültürümüzün çok geniş olmasına bağlıyorum. “Soframız Şen Olsun”, Takuhi Tovmasyan’ın Aras Yayınları’ndan çıkan yeni kitabının adı. Ermeni sofrasının bereketi var bu kitapta. Yazarın çocukluğu ve ilk gençlik döneminde, ninelerinden ve diğer aile büyüklerinden öğrendiği otuzu aşkın yemek, meze, tatlı ve içecek tarifi ile bu yemeklere, yaşadığı yerlere ve çevresindeki insanlara dair anılarından oluşuyor kitap. Takuhi Tovmasyan kitabıyla ilgili şunları söylüyor: “Sofranız şen olsun sözü bugün bir kitap adı oldu. Evimdeyse sofradan kalkarken söylenen sözdü bu. Biz masaya sadece karın doyurmak için oturmazdık. Muhabbet etmek için otururduk. Sadece o evde yaşayanlar da olmazdı sofrada. Bir akrabamız, bir yakınımız, ihtiyar Takuhi ninemin hatırını sormak için evimize ayaküstü uğrayan dostlarımız, konumuz komşumuz, eski evimizin bitmek bilmeyen tamir işleriyle uğraşan ustamız, kışlık odunumuzu, kömürümüzü taşıyan küfeciler… O gün, o evde ne pişmişse ev halkıyla paylaşanlar, ‘Sofranız şen olsun’ diyerek kalkarlardı soframızdan. Evimizde yemek ve muhabbet birbirinden ayrılmaz bir ikiliydi. Bildiğim, pişirdiğim yemeklerin tariflerini yazarken ninelerimi, dedelerimi, babamı, anamı, dayılarımı, yengelerimi, konumu komşumu, hısım ve akrabalarımı sözün kısası anılarımı anmadan geçemezdim.” Kitapta Ermeni mutfağından eşsiz yemek tarifleri var topik, midye dolması, uskumru dolması, kuzu kapama, fasulye pilakisi, fırında palamut…

 

Hayatı seçen ölümü de seçer
Özellikle felsefe kitaplarını okumayı sevenlere yeni bir haber… “Sophie’nin Dünyası” ile büyük beğeni kazanan Jostein Gaarder’ın yeni kitabı Pan Yayınları’ndan çıkıyor. Gaarder “Portakal Kız”ı gençler için yazmış… Kitapta Georg, ölümünden 11 yıl sonra babasının yazdığı uzun bir mektupta zor bir soruyla karşı karşıya kalır: “Eğer sana seçme şansı verselerdi, kısacık hayatın ardından öleceğini bile bile yaşamayı kabul eder miydin?” Kitapta aşk, hayat, ölüm ve felsefe kavramları anlatılıyor. Kitap dünyasında, halkla ilişkiler faaliyetinin yeri ayrı… Bu işi çok iyi yapanlar olduğu gibi maskeleri mesai saatlerinin dışında dahi yüzlerine yapışıp kalanlar bulunur. Bu durumun aksini yaşamak ise eşsiz bir keyif. Bu hafta Can Yayınları’nın Halkla İlişkiler sorumlusu Işıl Bircan ile İstanbul’un en güzel manzarası karşısında bu “bildik davranışlar”ın ötesine geçip kitap dünyasını konuştuk. Doğa Balık Restaurant böyle bir buluşma için uygun bir yerdi. Çıkacak kitaplardan medyaya, yayınevlerine, tiyatroya uzanan sohbetimiz bana büyük keyif verdi. Işıl’ın çok yönlü kişiliğini keşfetmek de hoş bir sürpriz oldu yalnızca işini özenle yapan bir halkla ilişkilerciyle değil profesyonel bir kitap çevirmeniyle yan yanaydım. Işıl Bircan güzel Türkçemize birçok kitap çevirmiş. Bunlardan en önemlisi “Noam Chomsky İle İki Saat” adlı kitap. Bu haftaki son duyurumuz ise bir etkinlik… Yazar ve sinema eleştirmeni Mehmet Açar, bugün Galatasaray’daki Can Kitabevi’nin cumartesi etkinlikleri kapsamında edebiyat ve sinemanın kurmaca düzlemindeki ortak yönlerini anlatacak.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.