Yıllar Yıllar Sonra Türkçe

Yıllar Yıllar Sonra Türkçe
Hürriyet Gazetesi
Sahrap Soysal
08.07.2008

Bazı kitaplar vardır hani, içinde yazanlar kadar enterasandır başından geçenler. Yani bazı kitapların hikâyesi vardır.

 

Yayınlanmadan önce ya da sonra başından bir sürü şey geçen “maceracı” kitaplardır bunlar. İlginç tesadüfler sonucu yayınlanırlar ya da yayınlandıktan sonra başlarına gelmedik kalmaz.

 

Bugün size bir kitaptan, macera dolu bir yolculuktan sonra yayınlanmış bir kitaptan söz edeceğiz. Kitabın adı “Aşçının Kitabı”, yazarı 1896’da Merzifon’da açılan Anadolu Koleji’nin aşçılığını yapmış olan Boğos Piranyan. Piranyan yaptığı, daha doğrusu bildiği 200’ü aşkın yemeği bir kitapta topladı ve okulunun matbaasında bastırdı. Ama çok geçmeden yıllardır yaşadığı yeri terk etmesi gerektiği bildirilince bu mecburi göçü kabullenemeyip intihara teşebbüs etti. Neyse ki şansı vardı ve intihar girişimi başarılı olmadı.

 

Piranyan’ın nerede, nasıl ve ne zaman öldüğü bilinmiyor ama kitabının öyküsü onun ölümünden sonra da devam ediyor. Araştırmacı Turgut Kut bundan yaklaşık 15 yıl önce bir sahafta rastlıyor Piranyan’ın kitabına. Sınırlı Ermenice bilgisiyle incelediği kitabın değerli bir eser olduğunu hemen anlayan Kut kitabı alıp arşivine ekliyor.

 

Kitabı edindikten bir süre sonra dostu Kevork Pamukçuyan’a gösteriyor bu değerli eseri. Hislerinde yanılmadığını Pamukçuyan’ın incelemesinden sonra daha net anlıyor araştırmacı. Dostuyla kitabı Türkçe’ye çevirmeye niyetleniyorlar ama Pamukçuyan’ın zamansız ölümü bunu yapmalarına izin vermiyor.

 

Turgut Kut bu nedenle kitabı Türkçeleştirme işini 2005’e kadar ertelemek zorunda kalıyor. Ta ki, 2005’te Takuhi Tovmasyan’la karşılaşıncaya kadar. Tovmasyan’ın Ermeni mutfağıyla ilgili “Sofranız Şen Olsun” adlı kitabını çok beğenen Turgut Kut, nihayet elindeki değerli eseri Türkçe’ye çevirecek kişiyi buluyor. Başından bir sürü şey geçmiş olan “Aşçının Kitabı” şimdi raflarda ve onca yorgunluğa rağmen alıp okumanızı bekliyor.

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.