William Saroyan Anısına Sergi

William Saroyan Anısına Sergi
heselm.com
10.02.2009

‘Yoksul İnsanlar’ ve ‘İnsanlık Komedisi’nin yazarı William Saroyan’ın, 100. yaş günü nedeniyle Diyarbakır Sanat Merkezi’nde açılan sergide fotoğraflar, müzikler ve metinlerle sanatçının ruh dünyasının kapıları aralandı.
Diyarbakır Sanat Merkezi’nde, dünya edebiyatının büyük isimlerinden birinin 100. yaşı kutlandı: “Yoksul İnsanlar”ın, “Aram Derler Adıma”nın, “İnsanlık Komedisi”nin yazarı William Saroyan’ın…

 

“Fresno-Bitlis-Yerevan / Neresi Gurbet Neresi Sıla?”, doğumunun 100. yıldönümünü UNESCO’nun da takvimine aldığı William Saroyan’ı anmak için Aras Yayıncılık, Anadolu Kültür ve Karşı Sanat işbirliğiyle hazırlandı Mehmet Sinan Niyazioğlu tarafından tasarlandı. İstanbul’da Tütün Deposu’nda açılışı yapılan sergi, şimdi de 7 Şubat – 10 Mart 2009 tarihleri arasında Diyarbakır Sanat Merkezi’nde…

 

Saroyan’ın kökleri Anadolu’ya uzanıyor. 1905′te Bitlis’ten ABD’ye göçen bir Ermeni ailenin Fresno’da doğan ilk ferdi… Ancak hayatı boyunca Bitlis’e öyle büyük bir yakınlık duymuş ki Saroyan, hem 1964′te uzun uzun gezmiş aile memleketini hem de Bitlis’e yakın olabilmek için dört kez Erivan’a gitmiş. (Yazarın Bitlis ile olan ilişkisi, 100. yaş günü kapsamında Aras Yayıncılık tarafından yayımlanan “Amerika’dan Bitlis’e William Saroyan” adlı kitapta ayrıntılarıyla yer alıyor).

 

Saroyan Bitlis’e duyduğu yakınlığı şu sözlerle dile getiriyor: “…Bitlis’i istiyorum Bitlis’te yaşamak, yürümek, yemek, içmek, uyumak istiyorum. Yarın Diyarbakır ya da Dikranagerd yolunda olacağız, oysa ben Bitlis’te kalmak istiyorum görünüşe göre, sonsuza dek. Burada ölmek ve ölülerimle birlikte olmak istiyorum…”

 

“Bitlis” oyunundan, 1975
“Neresi Sıla, Neresi Gurbet” Fresno, Yerevan, Bitlis kentleri üzerine kurulu. Yazarın Fresno’daki gençlik yılları ile Anadolu ve Ermenistan seyahatlerini belgeleyen fotoğraflarla, eserlerinden yapılan çeşitli alıntılar bu üç kentin Saroyan’ın hem sılası hem gurbeti olabildiğini vurguluyor. Saroyan’ın kimliğini, aidiyet ve aidiyetsizliklerini bu üç kent üzerinden nasıl tanımladığını görebilirsiniz.

 

Fotoğraflar ve müzik
Sergide yer alan fotoğraflar Ara Güler, Ermenistanlı fotoğrafçı Boğos Boğosyan, Saroyan’a Anadolu gezisinde eşlik eden Bedros Zobyan ile Fikret Otyam’a ait. Yalnızca fotoğraflardan oluşmuyor “Neresi Sıla, Neresi Gurbet?” Saroyan’ın çeşitli eserlerinden yapılan alıntıların yanı sıra Karin Karakaşlı ve Rober Koptaş tarafından kaleme alınan üç metin var: “Pergelin Sabit Ucu Fresno”, “Bitlis’te Ocağım Tüter” ve “Yerevan Diye Bir Ütopya” Ayrıca burada Saroyan’ın kronolojik ve fotoğraflı hayat hikâyesini okumak da mümkün.

 

Bununla da kalmıyor ‘Neresi Sıla, Neresi Gurbet?’te sergilenenler. Saroyan’ın İngilizce, Türkçe ve Ermenice kitapları Ayda Erbal’ın hazırladığı, Saroyan’ın sözlerini yazdığı ünlü “Common a-my house” şarkısının da yer aldığı müzikler, tiyatro sanatçısı ve radyo programcısı Eraslan Sağlam’ın Saroyan’ın ‘İnsanlık Komedisi’ adlı eserini okuyarak gerçekleştirdiği ses kaydı yazarın ruh dünyasının kapılarını aralıyor izleyenlere…

Sitemize giriş yaparak kişisel verileriniz, site kullanımınızı analiz etmek, sosyal medya özellikleri ve reklamları kişiselleştirmek amacıyla çerezler aracılığıyla işlenmektedir. Detaylı bilgi için Çerez Politikası Metni’ni okuyabilirsiniz. Anladım butonuna tıklayarak açık rıza beyanında bulunmuş olursunuz.